Rgi tapasztalat, hogy knnyebb elaludni, ha biztonsgos, megszokott szertarts elzi meg az gyba bjst. A blcsdal, az altatdal, az altat-ringat mondkk, a barikaszmlls szoksa mind azt jelzi, hogy sidktl fogva segtettk a szlk, nagyszlk a baba lomba merlst. J, ha ma is kvetjk ezeket a szoksokat!
Az els hnapok
A kisbabnak mg nincs szksge kln pizsamra, jszakai gynemre, az esti lefekvst az klnbzteti meg a nappalitl, hogy frds elzi meg – br nem muszj mindennap frdetni –, nagyobb a nyugalom, s stt van. Sok csecsem szoptats kzben alszik el a legknnyebben. Ha ezt a (kzhiedelemmel ellenttben: normlis s termszetes) szokst elfogadjuk, tmogassuk meg azzal, hogy az desen alv babt nem bolygatjuk utna mrssel, pelenkzssal, csak ha ez elkerlhetetlen. Az esti sszebjs szoptats akr vekig is megmaradhat. A kisbabk nagyon lvezik a frds utni nyugtat masszzst, melyet jszlttkortl vezethetnk be. Apa is vgezheti a masszzst, drmg hangja, hatrozott, mgis finom mozdulatai biztonsgot sugallnak, amely az elalvs egyik legfontosabb felttele.
A msodik fl v
Ha a szlk jnak ltjk, mr egsz korn kialakthatnak egy esti szertartsflt altatdalokkal, ringatssal, duruzsol meslssel, mely szmukra is keretet ad a napnak. m ennek igazbl nyolc hnapos kor krnykn lesz rtelme, amikor a baba mr tart attl, hogy magra hagyjk. Ekkor a kicsinek is nagyobb biztonsgot jelent, ha mindig ugyanazok a lpsek kvetik egymst, nagyjbl ugyanabban az idben. A legtbb csaldnl vacsora utn jn a frds, majd irny az gy. Az aprbb rszleteket a szlk tbbsge a gyerekkori emlkei alapjn alaktja, mshol a kicsi formlja az estt, jelezve, hogy neki mi esik jl. Lssunk nhny vltozatot, mi trtnik ktves kor eltt!
– Lefeksznk a nagygyba, szoptatom, kzben elalszunk mind a ketten. n gy fl ra mlva felbredek, s kimegyek a szobbl. Aztn ksbb mell feksznk apval. (Enik)
– gy altatom, hogy a karomba veszem, vllamra hajtja a fejt, nekelek neki, s finoman tncolunk. (Judit)
– sszebjunk az gyban, morzsolgatja a plm szlt, szopja az ujjt, n meg ddolgatok. (Emese)
– Krbeviszem a szobban, elbcszunk a lmptl, a macitl, a cseresznyeftl, a cics kptl, utna imdkozunk. Vagyis egyelre n mondogatom ezeket helyette, de biztos be fog kapcsoldni, ha nagyobb lesz. (Klri)
– Csak az jszakai fny g, bekapcsolom a magnt, halkan szlnak a kedvenc r altatdalok. Az gya mell lve simogatom a htt. (gi)
gy alszik el a kisgyerek
Az altatsi szertartsok a totyogkor utn is fontosak maradnak, de ekkor mr a mese is az este rszv vlik. Egyves kor eltt tbbnyire kpesknyvet nzegetnk, majd ha a pici mr beszlni tud, egyszerbb meseknyveket szoktunk felolvasni. Sok csaldban bevlnak a knyvek, mshol jobban szereti a kicsi, ha apa s anya nha fejbl mesl. A gyerek egy id mlva elkezdi irnytani a szereplket, visszatr fordulatokat vagy szinte sz szerinti ismtlst kvetel. Ez segt neki fldolgozni az jdonsgokat vagy a szorongst kelt lmnyeket, amelyek foglalkoztatjk. Olvasink is ezt tapasztaltk:
– Ha fejbl mesltem, akkor megszabta, kik legyenek a szereplk, legtbbszr llatok, j sok, nehz volt szben tartani, hogy egy se maradjon ki, mert akkor jtt a reklamci. (va)
– Ha szzszor nem mesltem el a Tarka kutya biciklije cm mest az gbl pottyant mesk kzl, akkor egyszer sem. Mr ott nylt ki a knyv, aztn ki is esett a lap, aztn lap se kellett egy id mlva. Hamarosan kiderlt, hogy is tudja kvlrl, mert ha elrontottam, rm szlt. (Anna)
Mirt nem akar elaludni?
A legtbb gyerek szmra szorongst kelt az elalvs, fleg, ha egyedl kell tlnie. Mivel nincsenek tapasztalatai, nem elg fejlett az idrzke, gy rezheti, elhagytk. A nagyobbacskknl ezt tetzi, hogy a csemete nem akar kimaradni semmibl. Hogy trhetn a mindenre kvncsi totyog, hogy nlkle folytatdjk az este? Az is lehet, hogy nehezen tudja feldolgozni a nap esemnyeit. Egy gyerekkel mindig trtnik valami, mindig j dolgokat tanul, lt, tapasztal. Az is lehet, hogy azrt szeretn hzni az idt, mert csak ilyenkor van eslye arra, hogy szemlyes figyelmet kapjon. Sok oka van teht, hogy kzdjn az elalvs ellen. De mi ne vlaszoljunk harccal! A nyugodt alvshoz vezet egyetlen t, hogy a kicsi elgedetten aludjon el. Ha fl, zaklatott, el van keseredve, akkor csak azt erstjk meg benne, hogy egyltaln nem szabad hagyni, hogy anya kitegye a lbt a szobbl, st azt se, hogy eltvolodjon az gytl. Ha idt sznunk r, s megadjuk neki, ami jr, akkor akr magunk is lvezhetjk, s nem rezzk elpazarolt idnek ezt a fl-egy rt.
Tbb testvr – egy este
Amg egy gyereknk van, nem is olyan nehz kielgteni az ignyeit. Ha testvreket kellene nagyjbl ugyanabban az idben elaltatni, lehet, hogy eleinte megoldhatatlannak rezzk a feladatot. Ahogy minden msba, ebbe is belejn a legtbb szl. Van, ahol elosztjk a gyerekeket egyms kzt, mshol a kisebb szoptatsa, dajklsa kzben mesl a szl a nagynak. Ha mr a kicsi is ignyli a mest, lehet, hogy tallunk olyan tmt, amely mindkt gyereknek megfelel, de az is lehet, hogy ktfle mest meslnk minden este. A nagyobbacskk sokszor nem is ignylik, hogy velk legynk elalvsig, hiszen biztonsgot nyjtanak egymsnak.
Tbbnyire nem vlik be
– Ha a kisgyban odaadjuk a babnak a cumisveget, s gy alszik el, szmthatunk arra, hogy minden bredsnl jratlttt veget kell adnunk, s reggelre alaposan sszepisili magt, radsul a fogai is megsnylik.
– Ha cumival alszik el, lehet, hogy jjel tbbszr vissza kell adnunk a szjba.
– Ha mellettnk alszik el, gy, hogy kzben mi nzzk a tvt, olyan hatsok rik, amelyek zaklatott teszik, viszont nlklznie kell azt a szemlyes figyelmet s melegsget, amire szksge van.
– Ha srni hagyjuk altats helyett, lehet, hogy egy id mlva abbahagyja. De ez nem azt jelenti, hogy megtanult elaludni s j gyerek lett, hanem azt, hogy megtrt, s megtanulta: hiba szl, nem szmthat a szleire.
– Ha addig nem dugjuk gyba, amg magtl „ssze nem esik”, nagyon nygs estkre s jszakra szmthatunk. Ha egy gyerek tlprg, mg nehezebb elaltatni. Ugyanez trtnik akkor is, ha nem hagyjuk dlutn aludni, hogy este hamarabb le tudjuk tenni.
Altatsi szoksok vilgszerte
Sehol sem szoks egyedl hagyni a kicsit!
Svjc
A gyerekek tbb mint felt altatdallal ringatjk lomba.
Flp-szigetek
A kisgyereket a karjra fekteti az egyik szl, s addig hordozgatja, amg elalszik.
Tanznia
A gyerek kendbe ktve alszik el az anya vagy az idsebb testvr htn.
Brazlia
Kzkedvelt s elterjedt a fgggy, ebben ringatjk a kisgyereket, amg elalszik. Sokszor az anyukja is mell fekszik, s lomba cirgatja.
Algria
Egszen kicsi kortl kezdve a Kornbl olvasnak fel elalvshoz a gyereknek.
Japn s Tajvan
Valamelyik szl odafekszik a gyerek mell, s ott marad, amg a kicsi el nem alszik. Kzben semmi klnset nem tesz, csupn azt jelzi: itt vagyok szmodra s vigyzok rd!
India
Minden este lazt masszzsban rszesl a kisgyerek, ez segti az elalvst. A gyerekek 99 szzalka a szlk gyban alszik.
Irn
A kisbabt az anya lbszrra fektetik egy kisprnra. Lassan ide-oda ringatjk, gy alszik el.
|