A szlets utni hnapokban kialakulnak a tejfogak alatt a ksbbi csontfogak is. Ezek teljes kifejldse tizenngy vesen zrdik le.
Mikor kezdjk?
Els hallsra kicsit taln furcsn hangzik, de mr vrandsan. Odafigyelnk az trendnkre, klnsen a fluor bevitelre, hiszen ez a gyerek ksbbi egszsges fogazathoz elengedhetetlen. Fluort tallunk a fekete teban, lencsben, rozsban, spentban, rpban, krumpliban, zabban, klesben, almban, kukoricban, cseresznyben s a tengeri halakban, skban. Mestersgesen a csapvizet s az asztali st dstjk vele. Ksbb a szoptatssal tehetnk legtbbet a majdani szp fogakrt, mert a kalciumban s foszforban gazdag anyatej a legjobb tpllk a fogptshez. Aztn amint kibjtak az els fogacskk, kezddhet a fogmoss! A legfontosabb, hogy tisztn tartsuk a baba fogait, s amint srsdnek, sszernek, mg nagyobb hangslyt kell fektetni az alapos fogmossra. A lnyeg, hogy ne maradjon cukros lepedk a fogakon, s ne ragadjon be kzjk telmaradk. Mivel ebben a korban mg igen nehz a hatkony fogtisztts, ezrt fleg a fogkrm fluoridtartalma nyjtja a vdelmet.
Hogyan mossuk a baba fogt?
Eleinte elg, ha az ujjunkra kennk egy kicsi fogkrmet, s azt drgljk szt a gyerek fogn. Ksbb gyis ltni fogja, amint a frdszobban siklunk, s is utnozni akar: eljtt az id, hogy sajt fogkefje legyen. Rgcsiklja, jtszik vele, eldobja… de srolni persze nem tud. Ajnljuk fel neki, hogy megdrzslheti a mi fogunkat, ha cserbe mi is megdrzslhetjk az vt. Ha ez a trkk bevlik, akkor lehet egyszerre is egyms fogt drglni. Ha azonban a baba nem akar egyttmkdni, ne erltessk, gyse rnk clt. Msfl ves kor krl mr egsz szp fogsora van, kitallhatjuk, hogy moss kzben megszmoljuk azt a sok fogat. (Termszetesen fogkefvel.) Ksbb mr gy tnik, hogy tud a gyerek fogat mosni, azonban nem rt ezt akr hatves korig gondosan ellenrizni s segteni.
Drglsen tl
Ne pipljuk ki a fogpolst a fogmosssal, hiszen a fogakat napkzben is vni kell. Fleg a cukortl, ami kztudottan rt a fogaknak. Sokszor kikiltjuk a cukorkt a bnsnek, s esznkbe se jut mennyi egyb dessggel (lekvr, pkstemny, itkk, nassolnivalk…) tmjk a gyereket. A gyorsan elfogyasztott des tel kevesebb krt okoz, mert a nyomban kpzdtt savnak nincs ideje arra, hogy kikezdje a fogzomncot. Sokkal jobb vlaszts egy kis szelet csokold ebd utn, mint a jtsztren elszopogatott nyalka, vagy a cumibl, csrs pohrbl korltlanul foly gymlcsl, ami cukros frdben ztatja egsz nap a fogakat. A mazsola, datolya s egyb szrtott gymlcsk is bnsk, hiszen beragadnak a gyerek fogba. Ha a gyerek dessget evett, igyon r vizet, s a fogmosssal se vrjunk sokig.
Fogorvosnl
Els tallkozs akkor trtnjk, amikor mg csak minket ksr el. Lssa a dolgok menett, apa, anya bel a szkbe, belevilgtanak a szjukba, matatnak… majd ksbb is (flvente) ksrjen el minket a rendelbe. Megszokjk a fogorvosi atmoszfrt, elbb-utbb taln azt is megengedik, hogy az szjukba is bekukkantsanak. gy tehetnk a legtbbet azrt, hogy ksbb – a lyukak megjelensvel – srs nlkl beljn a fogorvosi szkbe. Ne gondoljuk, hogy a tejfogak nem szorulnak polsra, mert elbb-utbb gyis kiesnek. A maradandk szempontjbl alapveten fontos, hogy a tejfogak egszsgesek legyenek s jl njenek.
Ha frni, tmni kell
• Prbljuk ne felfjni az gyet, de azrt ne is tekintsnk gy a fogfrsra, mint egy jelentktelen semmisgre. • Magyarzzuk meg a gyereknek, hogy mire valk a fogszati gpek, s mutassuk meg neki a lyukat is egy tkr segtsgvel. (Taln megnyugszik attl, hogy ltja milyen kicsi is.) • Egyezznk meg abban, ha felemeli a kezt, abbahagyjk a frst. Fontos, hogy a gyerek ne rezze magt kiszolgltatva a fogorvosi szkben!
Termszetesen vannak gyerekek, akik kptelenek egyttmkdni, ilyen esetben beszljnk ngyszemkzt a fogorvossal. Lehet, hogy maga a szl generlja a feszltsget (nyilvn mert is nagyon ideges), ezrt jobb vlaszts, ha a msik szl megy be. Az is segthet, ha kt gyerek egytt megy be, s felvltva kezelik ket, s gy kapnak a msiktl lelki tmogatst. Addhat olyan eset is, hogy a gyerekfogsz inkbb kettesben maradna a kicsivel.
Balesetek
Amilyen vehemensen jtszanak a gyerekek, knnyen megesik, hogy a fog kitrik, kicsorbul, letrik belle egy darabka. Azonnal mutassuk meg a gyerek-fogorvosnak, s arra is gyeljnk, hogy a letrt fog darabkjt magunkkal vigyk, mert vissza tud nni.
Az is elfordulhat, hogy a fog visszacsszik a foggyba, ez ltalban minden kls segtsg nlkl ismt kibjik. Ha a benne lv ideg is megsrlt, a fog elhal s elszrkl. Legtbbszr mg ezeket se kell kivenni, mert a maradand fogak megjelensig hasznlhatk. Ha kicsorbul, vagy eltrik a gyerek foga, le kell reszeltetni a szlt vagy koront rhzni, hiszen az les szllel megvghatja magt a gyerek.
|