![](http://www.nlcafe.hu/images/s.gif) |
![](http://www.nlcafe.hu/images/s.gif) |
A kicsiknek nincs mg felttlenl szksgk trsasgra, ahogyan azt a kretlen tancsadk lltjk. A csaldi biztonsg, a kzs jtk anyval tbbet r, mint a legjobb fejleszt foglalkozsok. Legjobb az lenne, ha a kzssgbe jr gyerek tudna kicsit beszlni, kpes lenne jelezni szksgleteit, ha szomjas, ha szortja a nadrg, vagy ppen pisilnie kell. Ezek a felttelek ritkn teljeslnek ktves kor eltt. J jel, ha mr rdekli t a tbbi gyerek. Ha a jtsztren msokkal is szvesen eljtszik, beszlget. Ez azt jelzi, hogy a blcsdben is fel fogja tallni magt. De igazi kvncsisg a tbbiek irnt csak ksbb, hrom-ngy ves kora krl alakul ki benne, amikor mr felfogja, hogy anya s apa nem tnnek el, amikor kilpnek az ajtn, s bzhat abban, hogy dlutn visszajnnek rte. A gyerek szmra olyan a vilg, amilyennek a szlei mutatjk. Ha k azt sugalljk, mondjk, reztetik, hogy blcsibe, oviba jrni j s kell, akkor ezt fogja elfogadni. Ha a szl nem biztos abban, hogy be akarja-e adni a gyerekt, ha lazn kezeli a bejrs szablyait, ez a bizonytalansg megzavarja a kicsit is.
Mirt ilyen nehz elvlnunk? Mert eddig egsz nap egytt voltak, s megszoktk ezt a bks harmnit. ltalban akkor nehz az elvls, ha az anya nem ll mg kszen erre, ha gy rzi, hibt kvetett el, amirt ezt a megoldst vlasztotta, s minden porcikjval azt zeni a gyereknek, szrny dolog az, hogy el kell vlniuk. A gyerekek pontosan rzkelik s rtik a testbeszdet, mely a sznlelt jkedv ellenre mgiscsak az elvls fjdalmrl tanskodik. Nem szvesen maradnak szleik nlkl ismeretlen krnyezetben, idegen emberek kztt. A legtbb helyen mgsem engedik meg, hogy a szl napokig benn legyen a csoportszobban, s ott jtsszon a gyerekkel. sszer, hiszen ezzel csak azt erstennk meg a kicsiben, hogy ez a hely egy szuper jtszhz, ahov anya is brmikor bejhet. Mrpedig itt nem ez lesz a szoks. J tlet, ha a gondoznk elmennek csaldltogatsra, gy a csaldi bartjaknt ismerik meg ket a gyerekek. Vagy ha a szlk vendgknt bemehetnek megcsodlni a jtkokat, a gyerekvcket, s egytt fedezhetik fel az jdonsgokat. Majd egyre hosszabb ideig marad ott egyedl a gyerek. rdemes mindenben a gondoznk tancsra hallgatni. Egyrszt mert nekik mr rengeteg tapasztalatuk van errl az lethelyzetrl, msrszt mert k kvlrl ltjk, s a megoldsi lehetsgeket is ismerik.
Beszoktat tippek - Balnyi Klritl · Lepjk meg valami „igazi” vodsnak val ajndkkal kisgyereknket: kis htizskkal, ha van mit vinnie benne az oviba, kisbiciklivel, ha azzal kzlekedhet oda s vissza, kedvenc mesefigurjval dsztett vltszandllal vagy trningruhval. · Az els hnapban lehetleg mg ne vllaljunk teljes munkaidt! Mindkettnknek knnyebb, ha reggel nyugodtan indulhatunk akr kicsit ksbb is, dlutn pedig hamarabb rte tudunk menni. · Ha neheznkre esik az elvls, vigye apa oviba a kicsit. Jval kevesebb a srdogls, mi pedig vllaljuk, hogy dlutnonknt hazahozzuk. · Egy mozdulattal le-fel rnthat, gomb, fz, csat nlkli ltzket adjunk csemetnkre, hogy mr az els napokban sikerlmnye legyen. · A dlutnokat s a htvgket tltsk a korbban megszokott rend szerint jtkkal, stval. Ne zsfoljuk tele programokkal, elintznivalkkal, inkbb szenteljk egymsnak azt a nhny rt. · tmenetileg vlasszuk csemetnk kedvenceit vacsorra, htvgre, m dlutnonknt ne vigynk neki az oviba magunkon kvl semmit. · Odaadan hallgassuk meg, amit mesl, de ne faggassuk tlzottan, ha hallgatag. Ne mondjunk rosszakat az ovirl a fle hallatra.
| | |