A lzgrcs/
Gyakorlati teendk lzgrcs esetn - Mit kell tenni a megelzs rdekben?
Definci szerint a lzgrcs a kzponti idegrendszert nem rint lzas betegsggel trsul „generalizlt, szimmetrikus, tnusos-clonusos grcs”. Felttelezett oka az retlen agy alacsony grcsingerkszbe. A fl s t v kztti gyermekpopulci 3%-t rinti, de leginkbb az egy-kt ves kisdedeknl jelentkezik.
Legtbbszr vrusfertzs korai tnete, amely a belzasods peridusban, illetve a lz felszll szrban jelentkezik. A roham alatt a gyermek elveszti eszmlett, szemeivel mereven nz (fixl), vgtagjai megfeszlnek, majd rngatznak, vagy rvid megfeszls utn elernyednek. ltalban nhny percig tart a roham, amelyet leginkbb fradtsg, alvs kvet, esetleg elfordulhat hnys. Az esetek 75%-ban egyszer lzgrcs szlelhet, de elfordulhat, hogy kompliklt lzgrcsrl kell beszlnnk, ha: - a grcs tartama meghaladja a 15 percet, - 24 rn bell 2 roham jelentkezik, - az egyik oldali vgtagokban zajlik s utna tmeneti vagy tarts neurolgiai gctnetek szlelhetek, - elzetesen mr kimutathat volt az agykrosods.
A lzgrcs ismtldsi kockzata az els jelentkezs utn 30-40%, a gyerekek felnl-ktharmadnl az jabb roham l ven bell ismtelten elfordul. ltalban elmondhat, hogy a lzgcs prognzisa j, sem mentlis, sem neurolgiai krosodst nem okoz. Egyszer lzgrcs esetn epilepszia ksbbi kialakulsnak eslye 3-4%, mg kompliklt lzgrcsnl ez az arny mr 17%. Az epilepszia kialakulsnak veszlyt fokozza, ha a gyermek elsfok rokonai kztt epilepzis-, vagy lzgrcss elfordult, illetve ha a lzgrcs eltt agykrosods llt fenn. De mg ismtld lzgrcsk esetn sem kell epilepszira gondolni, amely sorn a rohamok mindig lztalan llapotban jelentkeznek!
Gyakorlati teendk lzgrcs esetn
Brmennyire is ijeszt ltvny egy eszmletlen, rngatz kisgyerek, a szlknek nem szabad pnikba esni! A kzhiedelemmel ellenttben semmit sem kell a szjba tenni, nem kell lefogni a gyermeket, szjba belefjni, csak arcval egytt oldalra fordtani, ugyanis leginkbb gy akadlyozhat meg a flrenyels. A krlmnyekhez kpest a szl prblja meg a lehet legpontosabban megfigyelni a roham lezajlst, idtartamt, ezek a ksbbiekben fontos informcikat jelenthetnek a vizsgl orvos szmra.
Egyszer lzgrcsnl - amikor a roham ltalban 10 percen bell sznik - nem szksges azonnali segtsget hvni, viszont rdemes minl hamarabb felkeresni a gyermekorvost s kiderteni a lz okt. Amennyiben a lzgrcs 10 percnl tovbb tart, a szlk hvjanak mentt, hogy szakszer elltsban rszesljn a gyermek. A lzgrcsn mr tesett gyermek szleit megelzskppen elltjuk vgblbe adhat gygyszerrel, amely gyorsan felszvdva 4-5 perc alatt oldja a grcst. Ha diazepam sem sznteti 10 perc alatt a rohamot, szintn mentt kell hvni.
Mit kell tenni a megelzs rdekben?
Nem lehet elgg hangslyozni a lzcsillapts fontossgt, klnsen a lzgrcst mr tvszelt gyermekek esetben! A felvtelben dolgoz kollegim s n is nemegyszer tapasztaljuk, hogy a szlk nem mrik a gyerekek hmrsklett, sokszor igen magas lzzal hozzk be az gyeletre a gyermekeket, anlkl, hogy brmifle lzcsillaptst alkalmaztak volna. Ilyen esetekben mindig felhvjuk a szlk figyelmt a lzgrcs lehetsgre, illetve elmondjuk, hogy otthon mindig kell tartani a gyermek letkornak, slynak megfelel lz- s fjdalomcsillapt gygyszert. Sajnos szomor tapasztalatunk, hogy a szlk mg napjainkban sem tudnak rendesen lzat csillaptani, ezrt adunk nhny hasznos tancsot.
Mr az els tnetek (orrfolys, khgs stb.) jelentkezsekor javasolt a naponta tbbszri lzmrs, ugyanis lzgrcs a lz kezdeti szakaszban jelentkezhet. Lzas gyermeket sohasem szabad magra hagyni, nem szabad vastag takarval betakarni a hpangs veszlye miatt, gyakran kell langyos folyadkkal itatgatni. 38,5C feletti lz esetn a megfelel adag aminophenazon- vagy- paracetamol hatanyag gygyszer beadsa mellett fiziklis lzcsillaptst is alkalmazni kell: trzs- vagy teljes testborogatst llott vizes, szobahmrsklet borogatssal, melyet 10 percenknt kell cserlgetni, amg 38C al nem cskken a testhmrsklet.
Magasabb lz esetn ajnlott inkbb htfrdt alkalmazni: a gyermeket kellemes hmrsklet vzbe ltetve, nagyon lassan foly hideg vzzel kavargatva fokozatosan lehteni 29-30C-ra. Fiziklis lzcsillaptsnl ne nyissanak ablakot, a gyermek hmrsklett ismtelten ellenrizni kell, lzas gyermekkel ne induljanak azonnal orvoshoz, vrjk meg, amg csillapodik a lza. Vrusfertzsek kapcsn elfordulhat, hogy akr napokig lzas lehet a gyermek, ilyen esetekben sem kell megijedni: naponta ngyszer lehet adni a klnbz hatanyag lzcsillaptkat, illetve fontos a megfelel folyadkbevitel biztostsa.
Vgezetl megllapthat, hogy a lzgrcs gondos lzcsillaptssal az esetek nagy rszben kivdhet. Ismtld - illetve kompliklt lzgrcs esetn gyermekneurolgus dnt megelz gygyszeres terpia bevezetsnek szksgessgrl.
Dr. Kincses Ildik Gygyhrek /A Heim Pl Gyermekkrhz havilapja/
|