Az elmlt pr napban rengeteg hvs rkezett az j influenza oltssal kapcsolatban.Krem, hogy az albbi kt cikket olvassk el! Ezek azokat a ktelyeket prbljk meg tisztzni, amelyek felmerlnek az oltssal kapcsolatban. Persze krds , hogy a ktkedknek, vagy az oltst prtolknak van igazuk...
Mindenesetre 2009.11.03-n az oltanyag megrkezett a rendelnkbe. Amennyiben az olts mellett dntenek, elzetes bejelentkezs utn vrjuk nket a rendelben.
ORSZGOS EPIDEMIOLGIAI KZPONT HIVATALOS LLSPONTJA AZ J INFLUENZA ELLENI VDOLTSRL!!!!!
(gy gondolom, hogy ebbl a ktelyek is kiderlnek...SK )
KTSGEK S BIZONYOSSGOK – RVEK S ELLENRVEK AZ J INFLUENZA
ELLENI VDOLTSOKKAL KAPCSOLATBAN
Mirt van ekkora bizonytalansg az j influenza elleni vdolts krl?
Az influenza vilgjrvny s ezzel egytt az j influenza elleni vdoltsi
kampny megklnbztetett figyelmet kap Magyarorszgon ppgy, mint klfldn. Termszetes, hogy az embereknek errl vlemnyk van s felteszik a krdseiket. A mdiban napi szinten vezet hr az j influenza s annak megelzse. Az influenza elleni vdoltsokkal kapcsolatos reakcik nem meglepek, szmtottunk r. Ez egy fontos krds, s sok embernek van rla vlemnye, amellyel rszben egyet lehet rteni, rszben pedig nem.
Mirt van szksg az j influenza ellen j vdoltsra?
Azrt, mert az influenza megelzsre a jelenleg rendelkezsnkre ll mdszerek kzl a vdolts a leghatkonyabb. Tovbb azrt, mert ez egy j vrus, s a szezonlis influenza elleni vdolts nem hatsos ellene.
Mi a helyzet Eurpa tbbi orszgban?
Eurpban is nagyon klnbz az egyes orszgok helyzete. Eddig hrom oltanyagot engedlyezett az Eurpai Gygyszergynksg (EMEA – European Medicines Agency) tudomnyos szakvlemnye alapjn az Eurpai Bizottsg. Eurpban is a legtbb orszg jval az engedlyezst
megelzen elre lekttt oltanyag-gyrt kapacitsokat az elllt cgeknl, de vannak olyan orszgok is, amelyek semmilyen szerzdssel nem rendelkeznek, illetve amelyeknl a trgyalsok mg folyamatban vannak. Mivel Magyarorszg sajt oltanyag-gyrt kapacitssal rendelkezik, ezrt elnys helyzetben van a tbbi orszghoz kpest az oltanyag rt s a lekttt mennyisgeket (6 milli dzis), valamint a gyrtsi s engedlyezsi folyamat felgyorstsnak lehetsgt tekintve.
Sokan gondoljk gy, hogy a magyar vakcina kiprblsra s
engedlyezsre nem szntak elegend idt.
Az influenza vilgjrvnyra val felkszls idejn az Eurpai Uniban gyorstott engedlyezsi eljrs kidolgozsra kerlt sor. Erre azrt volt szksg, mert a vilgjrvny lekzdse szempontjbl kulcsfontossg, hogy a vdolts idben rendelkezsre lljon. Az Eurpai Bizottsg ltal eddig engedlyezett pandmis vakcink is n. modell („mock-up”)
vakcinkon alapulnak, azok pandmis mdostsai, ahogy a magyar Fluval P is. Ez azt jelenti, hogy ezek nem teljesen j vakcink. A vilgjrvnyra trtn felkszls idejn ugyanis kidolgoztk a gyrtsi technolgit egypotencilisanvilgjrvnyt okoz influenzavrus elleni vakcina gyrtsra, s ehhez akkor trtnetesen a H5N1 vrust hasznltk. Ennek a modell-vakcinnak t kellett mennie egy engedlyezsi folyamaton. Amikor az j influenzavrust azonostottk, akkor csak a vrust kellett kicserlni az
oltanyagban, minden ms, az alkotelemek s a gyrtsi technolgia vltozatlan maradt. Az oltanyagba kerl vrus az Egszsggyi Vilgszervezeten keresztl jutott el az oltanyag-gyrtkhoz, belertve Magyarorszgot is. Ezt kveten mg mindig szksg volt klnbz ellenrz vizsglatokra, de mr jval kevesebbre, mintha egy teljesen j oltanyag kerlt volna engedlyezsre.
Tvhit, hogy az influenza az egszsgeseket nem betegti meg.
Mivel a pandmis influenzavrus ellen senki sem rendelkezik vdettsggel, idvel mindenkinek – mg az egszsgeseknek is – vagy t kell esnie a fertzsen, s gy termszetes mdon, vagy – olts rvn – mestersges mdon kell vdettsget szereznie az j inlfuenzavrus ellen.
A tapasztalatok megerstettk, hogy a nagyszm enyhe megbetegeds mellett ritkn, de szmtani kell nagyon slyos lefolys megbetegedsekre. Eddig kzel 6000 hallesetrl tudunk a vilgon, akik az j influenzavrus okozta megbetegedsben szenvedtek. Eurpban eddig mintegy 280 halleset trtnt. Ezek tbbsge a 60 ven aluliak kztt fordult el, a meghaltak mintegy 50%-a fokozottan veszlyeztetett csoportokbl kerlt ki. A tbbieknek nem volt alapbetegsgk, illetve nem tartoztak - egyb okbl - a fokozottan veszlyeztetettek kz.
Az szaki fltekn mr elkezddtt az influenzaszezon. Minden okunk megvan arra, hogy fokozott vintzkedseket vezessnk be, mert sok ember fogja elkapni az influenzt az idei szezonban, s br a tbbsgk valban enyhe tnetekkel betegszik majd meg, mintegy 0,5-1%-uk a slyos lefolys
miatt krhzi kezelsre szorul. Azt viszont nem lehet tudni, hogy kik kzl kerl ki ez az 1%!
Tvhit, hogy az influenza ellen elegend vitaminokkal vdekezni.
Az influenza elleni vdekezs fontos rsze az immunrendszer erstse. A vitaminhiny, az egszsgtelen tpllkozs, a mozgsszegny letmd mind-mind gyengti az emberi szervezet vdekezst a fertzsek ellen. Az egszsges letmd pedig ersti a szervezet vdekez rendszert.
Ez persze nem felttlenl elg a fertzsek kivdshez, azonban segt a gyorsabb gygyulsban.
A vitaminkrk ltalban csak akkor hatsosak, ha valaki vitaminhinyban szenved. A teljes npessg szmra azonban - fleg megelz jelleggel - nem ajnlott a nagy dzis vitaminszeds.
Egy tanulmny, amely 29 vizsglat eredmnyt tekintette t, arra a krdsre kereste vlaszt, hogy el lehet-e kerlni az influenzaszezonban gyakran elfordul hurutos/megfzsos megbetegedseket C-vitamin szedsvel. Az eredmnyek alapjn a nagy dzis C-vitamin szedse megelz jelleggel
nem ajnlott az ltalnos npessg krben, mert a hatkonysga nem
bizonytott.
Nincs tudomnyosan megalapozott bizonytk arra sem, hogy pl. a homeoptis ksztmnyek hatkonyak lennnek az influenza megelzsre, br egyes vizsglati eredmnyek szerint a betegsg lefolysnak idejt kiss lervidthetik.
Tvhit, hogy az influenza elleni vdolts veszlyesebb, mint maga az j, vilgjrvnyt okoz influenza
A pandmis vdolts kockzata
Az eurpai tervezsi alapadatok szerint
Gyakori mellkhats (.1:100 olts s <1/10
(s a dli fltekn lezajlott els
olts): fjdalom, brpr, duzzanat az olts helyn; fradtsgrzet, rossz kzrzet.
Influenza megbetegeds 1:4 – 5 lakos
Nem gyakori (.1:1000 s <1:100):
fejfjs,
Krhzi kezels, izleti fjdalom, vertkezs, lz, izomfjdalom.
tdgyullads (max.) 1:100 beteg Ezen reakcik mindegyike enyhe s rvid lefolys volt, kezels nlkl is 1-2 napon bell elmlt.
Slyos mellkhatst nem tapasztaltak a klinikai vizsglatok sorn.
Egyb slyos reakcik csak nagyon ritkn
fordulhatnak el.
Guillain-Barr szindrma. Ha van is tbbletkockzat, az sem tbb 1:1 000 000 oltsnl
allergis reakci: 1:1 000 000 olts
hall: nem bizonytott
Tvhit, hogy az influenza elleni vdolts nem biztonsgos
Az influenzaoltssal kapcsolatban risi tapasztalat ll rendelkezsre, mivel a vilgon tbb milli, ezen bell Magyarorszgon mintegy egymilli ember kapja meg ezt az oltst vente.
Az olts jl tolerlhat, eltekintve az esetenknti kisebb fjdalomtl s duzzanattl az olts helyn. Ritkn
azonnali tpus allergis reakci, mint pl. urticaria (viszket csalngb), bronchospasmus (hrggrcs), anaphylaxia (slyos allergis reakci) is kialakulhat az oltssal kapcsolatban, amelyeket a leggyakrabban az oltanyagban
nyomokban tallhat maradk tojsfehrjk okoznak.
Egyb szvdmnyek, klnsen a Guillain-Barr szindrma (GBS) elfordulst az influenza elleni oltssal sszefggsben szles krben vizsgltk. A GBS elfordulst elszr 1976-ban rtk le a sertsinfluenza-oltssal kapcsolatban Nem sikerlt azonban ok-okozati sszefggst bizonytani a tovbbi szezonokban gyrtott oltanyagok s a GBS kztt. Egy msik, az USA-ban elvgzett eset-kontroll vizsglat szintn az influenzaolts s az azt kveten esetlegesen kialakul GBS sszefggst vizsglta [6]. A szerzk megllaptottk,
hogy a rendelkezsre ll adatok alapjn ugyan nem zrhat ki
teljesen, hogy influenzaoltst kveten megn a GBS kockzata, de a kockzatnvekeds rendkvl alacsony: szmtsaik szerint 1 milli oltsonknt csupn 1 tbblet-GBS vrhat. Ez pedig sokkal kisebb kockzatot jelent az oltottakra nzve, mint az influenza slyos szvdmnyei.
Az influenza elleni vdoltsokat kvet esetleges szvdmnyek tekintetben a termkfelelssg a gyrtt, a vdolts szakszer alkalmazsnak felelssge az olt orvost terheli.
A tiomerzllal kapcsolatos tvhitek
A tiomerzlt, azaz a natrium-etil-higany-tiobenzotot korbban szleskren hasznltk injekcikban tartstszerknt, de alkalmazsa nhny oltanyagban mg ma is elfogadott. Az egyes oltanyagokban igen kis mennyisgben tallhat tiomerzl egszsgkrost hatsra semmilyen
bizonytk nincs.
A WHO-nak a vdoltsok biztonsgval foglalkoz Globlis Tancsad Bizottsga (GACVS) 2003 augusztusi llsfoglalsa szerint: nincs bizonytk az egyes oltanyagokban alkalmazott tiomerzl (etil-higany) toxikus mivoltra.
A Bizottsg a legjabb pharmakokinetikai vizsglatok alapjn megllaptotta, hogy biztonsgossgi szempontok alapjn nincsen ok a tiomerzl-tartalm oltanyagokkal folytatott oltsi gyakorlat megvltoztatsra.
Az llsfoglals alapjn a magyarorszgi vdoltsi gyakorlatban a tiomerzl-tartalm vakcinkat veszly s kvetkezmny nlkl hasznlhatjuk.
Tvhit a vdoltsok s az autizmus kapcsolata
Mr vekkel ezeltt lezrultak az autizmusra vonatkoz nemzetkzi szakmai vitk, mgis ez a krds jra s jra elkerl. Ez a trtnet gy kezddtt, hogy egy hipotzisre alapul vlemny mdianyilvnossga Angliban
pnikhangulattal s azzal a kvetkezmnyekkel jrt, hogy visszaesett az oltsok szma, amelynek kvetkeztben hallozsokkal is jr kanyarjrvny alakult ki. Idkzben Angliban legalbb 6 szleskr vizsglat bizonytotta a hipotzis megalapozatlansgt.
Az oltottak is megbetegedhetnek influenzban
Ezt az rvet ltalban bizonytkul szoktk felhozni arra, hogy a vdoltsok nem hatsosak. Az, hogy az oltottak nha megbetegedhetnek influenzban, nmagban igaz. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az olts nem hatsos, ugyanis 100-bl 70-80 megbetegedst kivd.
Egyrszt: nem ismernk olyan oltanyagot, amely 100%-os vdettsget nyjtana. Az oltanyagban tallhat vrust ugyanis elzleg ellik. Az egyni rzkenysg s immunvlasz miatt nem minden oltottban alakul ki a megfelel immunvlasz. Attl, hogy az olts 100-bl csak kb. 70-80 influenzs megbetegedst vd ki, mg nem jelenti azt, hogy nem hatsos. Msrszt azoknl, akik a vdolts ellenre mgis influenzsak lesznek, enyhbb lefolys lesz a megbetegeds. Az epidemiolgiai vizsglatok eredmnyei alapjn ugyanis azt mondhatjuk, hogy az influenza elleni vdolts hatsos a betegsg slyos lefolysnak, a krhzi kezelsnek s a hallozsnak a kivdsre is.
Tvhit, hogy lehetnek olyan oltanyag-gyrtsi ttelek, amelyek az tlagosnl tbb szvdmnyt, hallt okoznak.
A veszlyes szlltmnyok koncepcija ebben a szveg-sszefggsben tves. Az oltanyagot ugyanis gyrtsi ttelenknt szabadtjk fel.
A vdoltst kvet nem vrt reakcikat nyomon kvet rendszerek azokat az esemnyeket rgztik, amelyek felttelezheten kapcsolatban lehetnek az oltsokkal, legalbbis idben. Tartzkodni kell azonban attl, hogy okokozati
sszefggst tulajdontsunk az esemnyek (olts s tnetek) idben egymst kvet elfordulsnak. Ms szval: az oltsokat kvet reakcik nem jelentik azt, hogy azokat valban az olts okozta. Ezrt ezeket az esemnyeket rszletesen ki kell vizsglni.
Tvhit, hogy az oltanyagok alkalmazsa nveli a mellkhatsok kockzatt, tlterheli az immunrendszert, s jobb a fertzseken termszetes ton tesni.
A szervezetnk nap mint nap klnbz antignekkel tallkozik. Egy fels lgti vrusfertzs egyszerre minimum 10-15-fle antignnek a szervezetbe jutst is jelentheti. Ezeknek a szokvnyos fertzseknek a tkrben valszntlennek tnik, hogy az oltanyagokban lv nhny antign szmotteven megterheln az immunrendszert, vagy hogy immunhinyt
okozna.
A fertz betegsgek termszetes tvszelse ltalban ers vdettsget nyjt. A fertz betegsgeknek azonban lehet slyos a lefolysa, elfordulhatnak komplikcik, szvdmnyek, st akr hallozs is. Az oltsok kockzata jval kisebb, mint a fertz betegsgek kockzata, ami ellen
vdelmet nyjtanak. A gyorsan vltoz krokozk, mint pl. az influenzavrusok esetn pedig a vdettsg, amelyet a fertzs tvszelse okoz, csak rvid ideig tart.
TOVBBI INFORMCI A TIOMERZLRL
A tiomerzl (esetenknt thimerosalnak is nevezik) oltanyagokban hasznlt higany alap tartstszer.
Az ilyen mdon tartstott oltanyagokban a higanytartalom nagyon alacsony s nincs semmilyen bizonytk arra vonatkozan, hogy egszsgkrosodst okozna, ennek ellenre a legtbb oltanyagbl kivontk. A gyermekeken s
felntteken vgzett vizsglatok az oltanyagokban hasznlt tiomerzlnak sem korai, sem ksi kros hatst nem mutattk ki.
Mi a tiomerzl?
A tiomerzl egy szerves vegylet, amely etilhiganyt tartalmaz. 1930 ta hasznljk igen kis mennyisgben bizonyos oltanyagok bakterilis s gombs fertzdsnek megelzsre.
1999-ben merlt fel elszr az Egyeslt llamokban, hogy a csecsem- s gyermekkori immunizcik sorn hasznlt oltanyagokban tallhat sszes higany mennyisge nem haladja-e meg a maximlis higanybevitelre vonatkoz
ajnlsokat. Azta nagyon sok informcit gyjtttek a tiomerzlrl.
Mi a higany?
A higany egy termszetben is elfordul fm. A higany hrom formban fordul el. Ezek a fmhigany, a szervetlen higany (amely megtallhat a termszetben s az llati szvetekben), s a szerves higany (amelynek kt leggyakoribb formja a metilhigany s az etilhigany). A higany klnbz
vegyletei megtallhatak a levegben, a fldben, a vizek ledkben s a halakban (legfkppen a hossz letekben, pl. a cpkban), s hasznljk mg az iparban, a fogak tmanyagaiban, hmrkben s oltanyagokban is.
A higanynak kt szerves formja a metilhigany s az etilhigany (etilhigany csoport ktdik a tiomerzl knatomjhoz is) sok szempontbl hasonlak, de vannak kztk fontos klnbsgek is. A metilhigany emberi szervezetre sokkal veszlyesebb; raktrozdik a szervezetben, mivel a szervezetbl val
kirlsnek az ideje - amit a felezsi id jellemez - krlbell 50 nap. Az etilhigany (a tiomerzlban) nem raktrozdik a szervezetben ilyen mrtkben, mivel a felezsi ideje krlbell 7 nap. Az etilhigany gyorsan talakul a szervezetben szervetlen higanny, amely a blcsatornn keresztl kirl. A higanyvegyletek krosthatjk a kzponti idegrendszert, a brt, a vest, de a toxikus hatsok elssorban a metilhiganyhoz kthetk.
Mennyire kros a vdoltsokban tallhat higany?
Jelenleg az letkorhoz kttt, ktelez vdoltsokhoz alkalmazott oltanyagok nagy rsze nem tartalmaz tiomerzlt. Az MMR, IPV, HIB, BCG, Tetracoq vdoltsok nem tartalmazzk ezt a tartstszert. Jelenleg nhny influenza elleni oltanyagban tallhat alacsony mennyisgben a tiomerzlt.
A jelenleg hasznlt oltanyagokban elfordul higany mennyisge jval alacsonyabb, mint a higanybevitelre vonatkoz ajnlsok. Tbb vizsglat is trtnt, amely meghatrozta a csecsemk s kisgyermekek vrben a
higanykoncentrcit tiomerzl-tartalm oltanyag beadst kveten, de az eredmnyek szerint a vr higany szintje nem haladta meg az ajnlott hatrrtket.
Tbb orszgban is hasznlnak tiomerzl-tartalm oltanyagokat. Az Egszsggyi
Vilgszervezetnek az Oltanyag Biztonsgi Tancsad Testlete (Global Advisory Committee on Vaccine Safety) megllaptotta, hogy jelenleg nincs bizonytk arra vonatkozan, hogy a tiomerzl-tartalm oltanyagok
mrgez hatst fejtennek ki csecsemkben, gyermekben vagy felnttekben, ezrt egszsgi kockzat miatt nincs szksg arra, hogy a tiomerzl tartalm oltanyagokkal kapcsolatos jelenlegi vdoltsi gyakorlaton vltoztassunk.
Milyen vizsglatokat vgeztek a tiomerzl tartalm oltanyagok
esetleges egszsgkrost hatsaira vonatkozan?
Tbb tanulmny is foglalkozott a krdssel Dniban, Svdorszgban, az Egyeslt llamokban s az Egyeslt Kirlysgban, s ezekben a tanulmnyokban nem talltak sszefggst a fejldsi vagy neurolgiai rendellenessgek s az oltsok kztt. 2004-ben az Egyeslt llamok egy
fggetlen tancsad testlete (Institutes of Medicine) leszgezte, hogy nincs sszefggs az autizmus s a tiomerzl-tartalm oltanyagok hasznlata kztt. Szintn 2004-ben egy tfog tanulmnyt kzltek a tiomerzltartalm
oltanyagok s az autizmus illetve az idegrendszeri krosodsok esetleges sszefggseirl, s az eredmnyeket a nemzetkzi Gyerekgygyszat (Pediatrics) magazinban publikltk. A tanulmnyok az
autizmus, a szellemi visszamaradottsg, a beszdzavarok s a figyelemzavarok elfordulst vizsgltk. sszessgben a bizonytkok azt mutatjk, hogy az autizmus s a szellemi krosodsok nem fggnek ssze a tiomerzl-tartalm oltanyagokkal. A szerzk azt is megjegyzik, hogy azok az epidemiolgiai vizsglatok, amelyek sszefggst feltteleztek,
jelents hinyossgokat mutattak a vizsglat megtervezst, valamint a levont kvetkeztetsek rvnyessgt tekintve.
Az Orszgos Epidemiolgiai Kzpont llsfoglalsa a Fluval P vakcina egyb oltanyagokkal trtn egyidej alkalmazsrl
Az OGYI ltal kzztett alkalmazsi elirat s betegtjkoztat szerint a hazai pandmis oltanyag, a Fluval P vakcina ms vakcinkkal trtn egyidej alkalmazsa nem javasolt a 18 v alatti korcsoportban, mert egyb oltanyagokkal trtn egyidej alkalmazsra vonatkozan jelenleg nem llnak rendelkezsre adatok.
Ez azt jelenti, hogy a 18 ven aluli oltandknak nem javasolt a Fluval P vakcina egyttes adsa sem az letkorhoz kttt ktelez, sem a megbetegedsi veszly esetn ktelez vagy ajnlott egyb vdoltsokkal, gy a szezonlis influenza vakcinkkal sem.
A Fluval P s az egyb oltsok kztti intervallum tartsnak krdse leggyakrabban az albbi helyzetekben vrhat:
-
iskolai s vodai influenza elleni kampnyoltsok,
-
az ltalnos iskolk 6. osztlyban az sz folyamn esedkes dTap emlkeztet oltsok,
-
7. osztlyos tanulk elmaradt hepatitis B oltsai,
-
rizikcsoportba tartoz gyermekek Fluval P oltsa s az letkorhoz kttt ktelez vdoltsok,
-
18 ven aluli kockzati csoportba tartoz szemlyek szezonlis s pandmis influenza elleni oltsa,
-18 ven aluliak nemzetkzi utazsokkal kapcsolatos vdoltsa.
Az rvnyben lv nemzetkzi s hazai szakmai ajnlsok szerint klnbz inaktivlt oltanyagok egyszerre, vagy meghatrozott idkz tartsa nlkl brmikor beadhatk. Ugyancsak egyidejleg, vagy idkz tartsa nlkl adhat
inaktivlt krokoz-tartalm s lvrus-tartalm vakcina is. (Az Orszgos Epidemiolgiai Kzpont 2009. vi vdoltsokrl szl mdszertani levelnek VII./C. pontja a klnbz vdoltsok adsa kztt betartand legrvidebb idkzkrl.)
Elviekben teht nincs semmilyen elmleti kifogs kt inaktivlt vagy inaktivlt s egyb oltanyagok egyidben trtn alkalmazsra, azonban a Fluval P egy jonnan trzsknyvezett oltanyag, s a 18 ven aluliak kztt elvgzett klinikai vizsglatok nem terjedtek ki a Fluval P ms oltanyagokkal trtn egyttes alkalmazsra.
Az Orszgos Epidemiolgiai Kzpont az egysges orszgos gyakorlat kialaktsa rdekben a Fluval P s az inaktivlt oltanyagok beadsa kztt egy ht, a Fluval P s az lvrus-tartalm vakcink (pl. MMR) beadsa kztt kt ht idkz tartst javasolja 18 ven aluliak oltsa esetn. Ezltal arra is lehetsg nylik, hogy a Fluval P beadst kvet esetleges nemkvnatos esemnyek (mellkhatsok, az oltshoz kapcsold technikai hiba, stb.) kivlt okai azonosthatk legyenek.
Az Orszgos Epidemiolgiai Kzpont 2009. vi Vdoltsokrl szl Mdszertani Levele VII.C pontjban foglaltak a 18 ven aluliak esetben a Fluval P s egyb vdoltsok kztt betartand idkzkre nem vonatkoznak, az albbiak kivtelvel:
Ha brmely 18 ven aluli szemly esetben akut megbetegedsi veszly (slyos srls) miatt tetanusz valamint lyssa elleni vdoltsok beadsra van szksg, a tetanusz s a lyssa elleni vdoltsokat az indikcinak megfelelen azonnal meg kell kezdeni, fggetlenl attl, hogy az illet eltte mikor rszeslt Fluval P oltsban.
Krelem s beleegyez nyilatkozat nem ktelez vdoltsokhoz
http://jogomvanhozza.hu/wp-content/themes/dvdp/vedooltas_nyilatkozat.pdf |