A hideg ghajlat orszgokban kiss gyakrabban fordul el blcshall s az szi-tli idszakban tbb eset szlelhet. Azt is megfigyeltk, hogy az alacsony iskolzottsg rtegeket inkbb fenyegeti ez a problma. rdekes tny, hogy kelet fel haladva cskken a SIDS elfordulsa.
Az ilyen esetekben kzs, hogy ltalban az este ltszlag egszsges babt reggel az gyban halva talljk, br nha nappali alvs kzben is bekvetkezhet a tragdia. A gyermeket ilyenkor legtbbszr hason fekv helyzetben talljk, nha becsszva a takar al. Mskor hnysban fekve lelik. Legveszlyeztetettebbek a 2-4 hnap kztti fik.
A boncols legtbb esetben biztosan hallhoz vezet betegsget nem tr fel. A szakirodalom szertegaz adatai szerint kb. az esetek 50-70%-a az gynevezett valdi, "tiszta" SIDS (sudden infant' death syndrome), amelyben semmilyen vagy legalbbis a halllal sszefggsbe hozhat kros elvltozst nem tallnak.
Felttelezhet a lgzskoordinci retlensge ilyen csecsemknl.
Milyen tnyezk szerepelhetnek a blcshall kivltsban?
Nagy nemzetkzi statisztikai vizsglatok feltrtk a valsznsthet potencilis tnyezket:
-
A halott csecsemket 70-80%-ban hason talltk, gy a hason fekv alvsi helyzetet riziktnyeznek tartjk.
-
Az anya terhessg alatti dohnyzsa (kisebb szletsi sly) s a csecsem hlszobjban elfordul dohnyfst szignifiknsan nveli az elfordulsi gyakorisgot.
-
A csecsem tlmelegedse szintn biztosra vehet kockzati tnyez.
-
Rosszabbak az eslyei a nem szoptatott csecsemknek is.
Ez a statisztikus valsznsg termszetesen egy-egy esetre nem ad elzetes tjkoztatst. Mg vizsglat trgya, hogy mely csecsemk veszlyeztetettek, ha ezek a kls tnyezk elnysen vltoznak meg. Ilyen hajlamost kls tnyez lehet mg vrusinfekci is.
Ezen krlmnyek megvltoztatsval mind az USA-ban, mind Nyugat-Eurpban a legutbbi t vben kb. 30%-os hallozscskkenst sikerlt elrni.
A nemzetkzi szakirodalom nem egysges abban, kiket kell veszlyeztetettnek tekinteni:
-
Ismert s ltalban elismert rizikfaktor az igen kis szletsi sly illetve igen rvid gesztcis id.
-
Fik kztt gyakoribb az elforduls.
-
A slyos perinatlis esemnyek, hypoxia, idegrendszeri vrzs tllse, mestersges llegeztets, jszlttkori periodikus lgzs, alvsi apnos rohamok, anyagcsere-betegsgek szintn hajlamostanak SIDS-re, br vannak, akik ezen eseteket ksbbre tolt perinatlis hallozsnak s nem a sz szoros rtelmben vett blcshallnak tekintik. Termszetesen teljesen nem lehet ezeket elvlasztani, tfedsek mindig lesznek.
-
Veszlyes lehet a gastrooesophagealis reflux, az EKG-n szlelt ritmuszavar, "hossz" QT s mg sok organikus illetve funkcionlis eltrs.
-
Rizikfaktornak tekintik a csaldban, fleg testvrnl, klnsen ikertestvrnl elfordult blcshallt is.
Mik a teendk?
ltalnos teendk, melyekkel jelen tudsunk szerint minden csecsem nmileg vdhet:
-
A szli dohnyzs tiltsa terhessg alatt s a megszletett csecsem krnyezetben.
-
A hasra fektets kerlse alvskor, illetve amikor a gyermek egyedl van a szobban.
-
Hnys, buks csecsem oldalra fektetse a fej megemelsvel.
-
A szoptats sztnzse legalbb az els hetekben.
-
A gyermek egyedl hagysnak elkerlse.
-
Megfelel szobahmrsklet s ltzk a tlmelegeds elkerlsre.
A veszlyeztetettek kiszrse, illetve a nluk alkalmazhat eljrsok kidolgozsa:
-
Az jszlttek krdves vagy egyb mdszerrel trtn pontozsos szrse, esetleges rizikcsoportba sorols az albbi kivizsgls szempontjbl.
-
Az ismert s az irodalom tbbsge ltal elismert kockzati tnyezkkel sjtott csecsemk rszletes kivizsglsa javallt: keringsi, lgzsi monitorozssal, kiegsztve anyagcsere-, rtg-, ultrahang-, neurolgiai (EEG), kardiolgiai s egyb szksges vizsglatokkal.
-
A veszlyeztetetteknl - az ltalnos felvilgost tevkenysg mellett – bizonyos specifikus eljrsokra is szksg van. Ha az ismert anamnesztikus riziktnyezk mellett a rszletes kivizsgls is igazolja a lgzs bizonyos instabilitst, otthoni lgzsmonitorozst javasolnak. A szlk rszletes felvilgostst kapnak az apnoe-alarmkszlk hasznlatrl s az esetleg bekvetkez lgzszavar esetn kvetend teendkrl. Bizonyos lgzszavarok esetn a monitorozst otthoni aminophyllin adsval (6-9 mg/kg/dosis) egsztik ki. Termszetesen a programba kerl gyermekeket idnknt ellenrzik s biztostjk a szlkkel a folyamatos kapcsolattarts lehetsgt. Szksg esetn a gyermek krhzi elltsrl is gondoskodnak.
Hogyan lehet otthoni apnoe-alarmkszlket biztostani?
A klinikk, krhzak gyermekgygysz osztlyvezeti, illetve terleti gyermekgygysz forvosok javaslatra biztostjk az rintett gyermekek kivizsglst. A veszlyeztetett csecsemk szmra az Orszgos Egszsgbiztostsi Pnztr tmogatsa mellett md van a lgzskijelz monitor klcsnzsre. Ennek lebonyoltst az Adjutor Betti Trsasg vllalta magra. Indokolt esetben jelenleg a kszlk klcsnzhet, egyb esetben megvsrolhat.
rdekldni lehet:
dr. Sznt Imre forvosnl
Madarsz utcai Gyermekkrhz, Intenzv Osztly
1131 Budapest, Madarsz u. 22-24.
Telefon: 06-1-416-3239
e-mail: adjutor@posta.net
web-cm: www.bolcsohalal.hu |